fbpx

- by umitbalcilar -
Backlink Nedir?

Backlink Nedir? backlink16

SEO için oldukça önemli olan backlink tek başına bir siteyi zirveye taşıyamasa da emin adımlarla yükselmesine ve daha popüler bir hale gelmesine katkı sağlamaktadır. Site dışı SEO çalışmalarının olmazsa olmazı konumunda yer alan backlink kaliteli otoritelerden alındığında oldukça büyük katkı sağlamaktadır. Bu çalışmalar yapılmadan site dışı SEO çalışmasının tam anlamıyla gerçekleştirilmesi mümkün olmadığından backlink çalışması oldukça önemlidir.

Backlink Nasıl Fayda Sağlar?

Backlink’lerin fayda sağlaması için sıralamada daha üst web sitelerinden ‘Do Follow’ yani Google arama motoru botlarının dikkate alacağı şekilde link alınması gerekir. Do Follow linkler bir web sitenin diğerine referans veya kefil olarak adlandırılmasıdır. No Follow linklerde ise yine linkler web sitesinde yer alır ancak Google botlarına backlink sağlanan site veya blog’a referans değilim anlamını taşımaktadır. Bir web sitenin sürekli olarak başka sitelere ‘Do Follow’ backlink çıkışı yapması ‘Spam’ olarak algılanabilir ve site cezalandırılabilir. Bu cezalandırma sıralamalarda düşme hatta en sonunda ise arama motoru listesinden tamamen çıkarmaya kadar gidebilir.

Backlink’lerin iki tür faydası olduğunu söyleyebiliriz. Bu faydalardan birincisi SEO çalışmalarında da tercih edilmesinin nedeni bir sitenin sıralamalarda yükselmesine fayda sağlar. Özellikle ilgili anahtar kelimelerde alınan kaliteli backlink’ler arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanıza fayda sağlayabilir. Tabii bunun aşırı bir şekilde yapılması da yine spam işlem olduğu izlenimi uyandırabilir. Siteler için en faydalı backlink çalışması doğal yollardan alınan backlinklerle üst sıralara çıkılmasıdır. Aksi takdirde Google’da zirveye tırmanmaya çalışırken tam tersi tepe taklak olabilirsiniz.

SEO dışında backlinklerin ikinci faydası ise ziyaretçi çekmesidir. İlgili backlink’e tıklayan bir kişi direkt olarak backlink sahibi olan siteye yönlendirilir. Bu şekilde link çalışması yapan bir web site sıralamalarda yükselmenin dışında ekstra ziyaretçi de alacaktır.

Doğal Backlink Çalışmaları

SEO çalışmaları aslında doğal gibi görünen ancak belli kişiler tarafından yapılan link ve referans alımlarıdır. Tanıtım yazıları, link alımları ve buna benzer yöntemlerle kaliteli web sitelerinden backlinkalınarak backlink sağlanan sitenin üst sıralara çıkarılması amaçlanmaktadır. Doğal backlink ise adından da anlaşılacağı gibi sizin internette bağımsız kişilerin bir site veya blogun adresini paylaşmasıdır. Bunu şu şekilde bir örnekle açıklayabiliriz: SEO ile ilgili oldukça kapsamlı ve faydalı bir içerik oluşturdunuz. Bu içeriği okuyan bir kişi de beğendi ve kendi sosyal medya hesabında veya üye olduğu bir forumda insanların da okuması ve faydalanması için paylaştı. Bu doğal backlink kapsamına girmektedir. Sizin hiçbir etkiniz olmadan sadece içerik faydalı bulunduğundan dolayı paylaşılırsa bu oldukça değerlidir. Doğal olmayan yani yapay backlink çalışmalarında ise web site sahipleri ücret ödeyerek tanıtım yazısı satın almakta veya diğer kaliteli sitelerde link satın almaktadır. Bu da sıralamalara katkı sağlamaktadır ancak doğal backlinklerin bir siteyi ilk sıraya çıkarmasındaki etki oldukça büyüktür.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sürekli ‘Do Follow’ link alımı yapılması web site veya blog’un zararına olacak bir durumdur. Backlink çalışmaları doğal yollardan gerçekleşmiyorsa ve yapan backlink çalışmaları yapılacaksa bunun uzun zamana yayılması ve kısa vadede gerçekleştirilmemesi gerekir.
  • Sadece kendi alanınızdaki web site veya bloglardan değil farklı kategoride yer alan kaliteli sitelerden de backlink almanız fayda sağlayacaktır.
  • Alınan linklerin oranı Do Follow – No Follow oranı %50 – %50 olmalıdır. Sadece bir türe yüklenmeniz ve sürekli Do Follow link almanız zararınıza olacaktır.
  • Yeni açılan bir web site veya blog’a backlink çalışması yapılmamalıdır. İlk etapta kaliteli içerikler üretilmeli daha sonra link çalışmalarına başlanmalıdır.
  • Footer Link olarak adlandırılan site ve blog’ların alt kısmında yer alan link’lerin yeni sitelere aşırı derecede uygulanması Google botları tarafından ‘Spam’ olarak algılanabilir. Footer Link’lerin SEO çalışmalarına eskisi kadar katkı sağlamadığı söylense de günümüzde hala tercih edilmektedir.
  • Doğal Backlink çalışmaları en kaliteli yöntem olarak görülmektedir. Bunu gerçekleştirmek için de oldukça kaliteli ve benzersiz içerik üreterek insanlara fayda sağlamalısınız. 

Leave a comment