Google'da üst sıralara çıkmak

Google'da üst sıralara çıkmak

20-03-2018 SEO Okunma : 3066
Birçok işletme, marka ve webmaster Google'da üst sıralara çıkmak için yoğun çaba sarf etmekte ve SEO çalışmaları için hatırı sayılır miktarda para harcamaktadır.

Birçok işletme, marka ve webmaster Google'da üst sıralara çıkmak için yoğun çaba sarf etmekte ve SEO çalışmaları için hatırı sayılır miktarda para harcamaktadır. Bunun en temel sebebi arama motorunda üst sırada yer alan sitelerin ziyaretçilerin büyük bir bölümünü almasıdır.

Ziyaretçi demek aslında para demektir. Bu anlamda yapılan tüm SEO çalışmaları arama sonuçlarında ilk sırada çıkmak ve ziyaretçi pastasından aslan payını almak içindir. Google’da üst sırada çıkmak sizin popülerliğinizi arttıracağı gibi reklam gelirlerinizi de arttıracak, aynı zamanda yeni iş tekliflerinin de gelmesini sağlayacaktır.

"seo

Üst sıralarda yer almak için birçok kritere uymak ve kullanıcı odaklı bir site oluşturmak gerekiyor. Şuanda Google SEO kriterleri 200’ü aşmış durumdadır. İlk sırada olmak için, bu kriterlerin tamamı sitenizde uygulanmış olmalıdır. Öyle ki bunu yapmak çok zor ve bu nedenle SEO şirketleri ortaya çıkmış durumda. Eğer bir web siteniz veya blog’unuz varsa, SEO çalışmasına ayıracak bir bütçeniz mevcut değilse sizin de yapabileceğiniz işlemler bulunuyor.

Google da Üst Sıralara Çıkmak

Google’da üst sıralarda yer almak daha fazla ziyaretçi almanıza ve reklam gelirlerinizin de dolaylı olarak artmasına neden olacaktır. Bu nedenle birçok webmaster ve işletme – marka bütçesinin belirli bir bölümünü artık reklam ve SEO çalışmalarına ayırmaktadır.

Üst sıralara çıkmak için ilk etapta kaliteli dizayn edilmiş bir web site veya blog’a ihtiyacınız var. SEO uyumlu anahtar kelimelerinizi ön plana çıkaracak kaliteli bir tema ile okuyucularınızın sitenizde rahatça gezinmesine yardımcı olurken arama sonuçlarında da üst sıralara tırmanacaksınız.

200’den fazla kritere göre arama motoru sonuçlarının belirlendiğini unutmamalı ve göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle üst sıralarda yer almak adına bazı kriterlere dikkat etmelisiniz. 200 kriterin tamamını yerine getirmeniz imkânsız olduğundan şu başlıklara önem vermeli ve yerine getirmeye çalışmalısınız.

Alan Adı ve Hosting

Seçeceğiniz alan adı içeriklerinizle ilgili olmalı ve mümkün olduğunca kısa – akılda kalıcı olmalıdır. İçeriklerinizle ve konularınızla alakalı bir alan adı almanız arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Hosting yani barındırma alanı ise Türkiye lokasyonlu olmalı ve hızlı açılmalıdır. Site hızını doğrudan etkileyen hosting’e bu nedenle önem vermelisiniz.

"seo

Tema – Tasarım

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kaliteli bir tasarım kullanmalı ve SEO ayarlarınızı tam yapmalısınız. Site içi ve site dışı SEO ayarlarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamanız Google’da üst sıralara çıkmak için ihtiyacınız olan önemli bir kriterdir.

Ziyaretçileriniz sitenize ilk ziyaretlerinde içerikten çok tasarımı incelerler. Bu sebepten dolayı kendinize kaliteli bir tema seçmeli ve mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda tema, site açılış hızını da doğrudan etkileyen önemli bir etkendir.

İçerik Kalitesi ve Uzunluğu

Ziyaretçilerin sitenizde kaç dakika kaldığı ve site çıkış oranı Google’da ilk sayfaya çıkmak isteyen webmasterlar için oldukça önemlidir. Ziyaretçiler sitenizde ne kadar çok zaman geçirirse siteniz Google için o kadar değerlenir. Bu da içeriklerinizin kaliteli ve uzun olmasına bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre ilk sayfada çıkan içeriklerin genel olarak 2000 kelimeden daha uzun oldukları görülmüştür. Elbette içeriğin uzun olması kesin olarak ilk sayfada veya ilk sırada çıkacağınız anlamına gelmez. İçerik uzun olduğu kadar kaliteli ve okuyucuya faydalı bilgiler içermelidir. Bu nedenle sitenizdeki içeriklerin kaliteli, ayrıntılı ve okuyucuyu sıkmayacak şekilde olmasına dikkat etmelisiniz.

"seo

Backlink

Sitenizin içeriği ile ilgili başka site ve bloglardan ne kadar fazla backlink alırsanız size o kadar faydası olacaktır. Tabii içeriklerinizle alakalı ve ilgili içeriklerden backlink çıkışı olmasına dikkat etmeli ve hızlı bir şekilde backlink çalışması yapmamalısınız. Eğer aşırı derecede link almaya çalışırsanız Google sitenizi arama sonuçlarında üstlere taşımak yerine sizi cezalandırabilir.

Sistemli, planlı bir şekilde kaliteli ve kendi alanınızla ilgili web site ve bloglardan link alabilirsiniz.

"seo

Sosyal Medya

Bir web sitenin veya blog’un artık sosyal medya hesaplarının olmaması kaçınılmaz bir hal aldı. Bu nedenle bir web siteniz varsa siteyi açtıktan sonra yapmanız gereken ilk iş en fazla kullanılan sosyal ağlarda siteniz için bir sayfa oluşturmanız. Böylece sitenizde yayınlanan yeni içeriklerinizi kendi sosyal medya sayfalarınızda yayınlayabilir ve web sitenize ziyaretçi çekebilirsiniz.

Başlıklarda belirtilen konulara ağırlık vermeniz Google sıralamalarında yükselmenize yardımcı olacaktır. Ancak 1.sıraya çıkmak için profesyonel SEO firmalarına çalışma yaptırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Google’da üst sıralara çıkmak, disiplin, çok çalışma ve sabır gerektiren bir hedeftir. Bunun farkında olmalı ve bu doğrultuda kendinize bir yol haritası belirlemelisiniz. Aceleniz varsa, işte size tek sayfalık sürüm. Profesyonel destek için tıklayınız.