Web Tasarımı ve Kodlama

Web Tasarımı ve Kodlama

23-02-2018 Web Tasarım Hizmetleri Okunma : 5214
Web tasarımı ve kodlama; sürekli gelişen ve tüm dünyanın erişim ağı haline gelen internetin, en küçük birimlerinden olan internet sitelerinden oluşan bu ağın birimlerini tasarlama ve tanıştırma işlemlerinden oluşur.

Web tasarımı ve kodlama; sürekli gelişen ve tüm dünyanın erişim ağı haline gelen internetin, en küçük birimlerinden olan internet sitelerinden oluşan bu ağın birimlerini tasarlama ve tanıştırma işlemlerinden oluşur. Hem kurumsal hem de bireysel kimliklerini online olarak sergileyerek tüm dünya insanlarına tanıtmak ihtiyacı içine girenler için artık lüks olmaktan ziyade adeta bir ihtiyaçtır. 

 ""

Günümüzde insanlar zamanlarının büyük bir bölümünü web sitelerinde geçiriyor. Durum böyle olunca da ürünlerini ve fikirlerini pazarlamak isteyenler profesyonel olarak tasarlanmış güvenli web sitelerini kullanarak çok daha geniş kitlelere ulaşma fırsatını kullanıyorlar. Milyonlarca web sitesinin arkasında, arka planda çalışan profesyonel ekipler vardır. Çünkü web siteleri de bakıma, yenilenmeye ve güncellenmeye ihtiyaç duyarken ayrıca olası güvenlik saldırılardan da korunmaya ihtiyaç duyuyor. Milyarlarca dolar değerindeki arama motorlarının botları web sitelerine sızarak siteleri denetliyor, kriterlerine uyanları en üst sıralara taşıyarak ziyaretçi kitlesini arttırıyor ve ziyaretçilere kaliteyi sunma amaçlarını kolaylaştırıyor. İnternet ağında bireysel ve kurumsal kimliğinizi dünyanın dört bir yanında tanıtmak istiyorsanız, çok iyi bir web sitesine sahip olmanız önemlidir. Çok iyi bir web sitesine sahip olmanın ilk adımı ise siteyi işinde uzman birilerine tasarlatmaktan geçer. 

 

Web sitesinde amaçlarınızı ve ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra profesyonel webmasterlar ile çalışabilirsiniz. Onlar size özel tüm altyapıyı sağlayacak ve sitenizin güvenliği için gerekli tüm tedbirleri alarak sitenizi kuracaktır. Web tasarımı iyi yapılmış, modern bir ön yüzü olan, hostingi sağlam ve içeriği zengin, güncel ve özgün yazılarla servis edilen ve güvenliği sağlanarak emek verilmiş bir site arama motorlarında en baş sıraları daima zorlayacaktır. Çünkü ziyaretçiler güzel bir tasarım ve zengin bir içerik gördüğünde siteyi terk etmek istemeyecek ve sitenin diğer sayfalarını da heyecanla inceleyecektir. Aradığını bulan veya ilgisini çeken içeriklere ulaşan ziyaretçi, sitenin daimi ziyaretçisi olarak gün geçtikçe site trafiğini arttıracaktır. 

 "web

İnternet ortamında firmanızı, markanızı veya kendinizi tanıtmak için sınırsız internet kaynağına sahipsiniz. Emek verdiğiniz, geliştirdiğiniz ve desteklediğiniz altyapılar sayesinde web siteniz güncel kalarak hedeflenen başarıya sizi taşıyacaktır. 

Bilinmesi Gereken Temel HTML Etiketleri

 

HTML basit olarak; Chrome, Safari ve Internet Explorer gibi tarayıcılarda yazılan kodları eşleştirerek web sitesine dönüştürebilmesini sağlayan bir internet işareti dilidir. Bu kapsamda HTML etiketleri, arama motorlarının içeriği daha iyi algılayarak SEO açısından da gereken çalışmaları yapmayı sağlayan bir kolaylıktır. Bilinmesi gereken temel HTML etiketleri de hem faydalı hem de basit türdedir.

 

Title Etiketi

Title etiketi, içerik başlığını arama motorlarına yani Google’a iletmek için kullanılan bir etikettir. SEO açısından en önemli etiket bu etikettir. Title etiketi Google arama sonuçlarında sayfa başlığını temsil eden bir önemdedir. Title etiketi için önerilen ortalama uzunluk ise 55 karakterdir. Ayrıca bu etikette içeriği tanımlayan anahtar kelime veya kelimeler, marka veya başlığınız ayrıca düzgün bir cümle yapısı olmalıdır.

 "web

Meta Açıklama Etiketi

Meta açıklama etiketi de SEO açısından önemli olan bir HTML etiketidir. Meta açıklama etiketi, Google arama sonuçlarında sayfanın açıklama bölümünü temsil eden bir öneme sahiptir. Meta etiketi için gereken ortalama uzunluk 140 – 150 karakter aralığındadır. Bu etikette tıklanma sayısını arttıracağı düşünülen slogan ve metinler, anahtar kelimeler ve yine düzgün cümle yapısı olmalıdır.

H Etiketi

H etiketini alt başlık olarak nitelendirmek daha kolaydır. Sayfa başlığını attıktan sonra bahsedilen diğer konuların alt başlıklarını H etiketi içerisinde kullanabiliriz. Örneğin; yazının ana başlığı H1 etiketi altında yer alırken yer alırken alt başlıklar H2 ve 3 şeklinde düzenlenmelidir.

Vektörel çizim nedir?

Vektörel çizim hangi ölçekte olursa olsun, orijinalitesi bozulmayan çizimlerdir. Bir şirkete ait logonun dev boyutlarda yâda bir avatar büyüklüğünde kullanıldığında piksel kalitesini yitirmemesi gerekir.
Bu şekilde vektörel çizimler istenilen ebat ve boyutlarda kullanılabilmektedir.

Günümüzde vektörel çizim denildiğinde ilk akla gelen adobe illustrator programıdır. Eşsiz özellikleri ve sayısız imkânı ile her kalite ve boyutta çizimler elde edebilmek için ideal bir uygulamadır.  Bu program sayesinde gerçek renklerle istenilen boyutlarda çizim elde etmek mümkündür.  Hatta koskoca bir binanın duvarlarını kaplayacak ölçüde çizimleri, birkaç santimetrelik alanda yapabilirsiniz. Elde edilen çizimler büyütüldüğünde kesinlikle görüntü kayması ve dağılması meydana gelmez. Vektörel çizim nedir? Sorularına yanıt verirken anlatılmak istenilen de budur. Format olarak adobe illustrator programlarının çıktısı (.ai) formatındadır. Çizimler, sadece bu uzantı ile değil sayısız uzantılarla kaydedilebilmektedir. Bilirsiniz ki internet üzerinden logo, tasarım ve genelde grafik içerikli ürün satışlarında mutlaka (.ai) formatında dosyalar istenmektedir. Adobe illustrator programına hâkim olamayan grafikerlerin internet üzerinden para kazanması neredeyse imkânsızdır. Bunun gibi matbaacılık sektöründe dahi vektörel olmayan çizimler artık makbul değildir. Hemen hemen her matbaacının en azından adobe photoshop gibi bir çizim programını kullanması gerekmektedir.

""

her matbaacının en azından adobe photoshop gibi bir çizim programını kullanması gerekmektedir.

 İnternetten grafik içerikli dosyalar satarak kazanç sağlamak isteyen tasarımcılar, özellikle logo satışlarında adobe illustrator programından faydalanmak zorundadırlar. Müşterilerine sunacakları ürünlerin (.psd, .pdf, .ai) gibi formatlarında indirilebilir olması gerekiyor. Vektörel çizim konusuna hâkim olmayanların Envato Market türü ticari platformlarda tutunması ve görüntü satması muhaldir. Özetle, vektörel çizim nedir? Sorularına verilecek yanıtın esasında her boyut ve ölçüde görüntü kaybı olmadan ölçeklenebilir içerikler üretmek vardır.

TAG MANAGER

Yazılım sektöründe kullanılan ve ziyaretçi hareketlerini tespit edip web sitesinde ve uygulamalarda kullanılan kod sistemidir. Bu sistemin kullanılabilmesi için hiçbir yazılım elamanına ihtiyaç duyulmazken pazarlama ve ölçümler ile ilgili etkileşimlerden haberdar olabileceğiniz bir etiket yönetim sistemidir. Sistemin getirisi ise dönüşüm izleme, site analizi, yenide pazarlama gibi izleme amaçlarını ve takip mekanizmasının güçlenmesidir. Diğer bir tanım ise yazılımcılar için gelişmiş olan bir web sitesinin ya da programların tüm kodlarının tek bir sistem üzerinden kontrol edilmesini sağlayan araçtır.

Tag Manager yazılım ve uygulamalar için büyük bir kolaylıktır. Gerek pazarlama sektöründe gerekse geliştiriciler için büyük bir yönetim kolaylığı sağlamakta ve hızlı sonuç alma konusun da başarılı bir araçtır. Yazılım ve programlarda olduğu gibi Manager için de bilinmesi gereken terimler vardır. Programın kolay bir şekilde kullanılması için yabancı dil bilmek te gerekmektedir.

TAG MANAGER TERİMLERİ

Tag: Diğer bir adı etiket olan ve bir sayfada yürütülen kodların belirlenmiş halidir. Uygulanan etiketler çeşitli amaçlarda kullanılabilir ve Tag Manager içinde kullanılan etiketlerin birçoğu kurulan web sitelerinin kullanıcılarına bilgi vermek için tasarlanmıştır. Kullanıcıların web sitelerinde anlatılmak istenen net mesajları etiketler sayesinde görebilmektedir. Örnek vermek gerekirse Google Analytics etiketi gibi araçlar bu işlemi gerçekleştirir. Diğer bir terim ise değişkenlerdir.

 Değişkenler Tag Manager sistemine aktarılmak istenen bilgileri içerecek biçimde kendi kendini yapılandırabilen bir nesnedir.  Bünyesinde bazı etiketlerin tanımlanmış olması da gerekmektedir. Google Tag Manager üzerinde ön görülen varsayılan bazı etkinlikler bulunmaktadır. Bu etkinlikler sayesinde Google tag Manager üzerinde değişimler yaşandığı görülmektedir. 

"açıköğretim

Son olarak web tasarım ve kodlama ile ilgilenen arkadaşlarımıza bir duyurumuz var. Açıköğretim Fakültesi Ön lisans programı içerisinde ,  Web Tasarımı ve Kodlama  bölümü açılmıştır.