Google Öğrenme Modu
Google Öğrenme Modu

Web sitenizin içerikleri, sosyal medyalardaki paylaşımlarınız ile reklamlarınızda kullanılacak kelime ve etiketleri bulma sistemidir.

 

Google Öğrenme Modu (Google Learning Mode) ürün veya hizmete yönelik, arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında, hedef potansiyel müşteri kitlesinin arama yaptığı kriterlerin tespiti için kullanılan bir yöntemdir.

GOOGLE ÖĞRENME MODU
NEDİR?


Örnek olarak evinizde bir elektrik hizmetine ihtiyaç duyuyorsunuz. Nasıl bir cümle/kelime ile arama yaparsınız? Ağırlıklı olarak, Acarkent'te oturanlar "profesyonel elektrik firması", Etiler'dekiler "uzman elektrikçi", Kağıthane'dekiler "kağıthane elektrikçi", Gültepe'dekiler "acil elektrikçi".şeklinde arama yaparak iletişime geçiyorlar. Görüldüğü üzere lokasyona bağlı arama kelimeleri değişiyor. Her sektördeki ürün ve hizmetler için de, aramalar değişkendir.

 

NE
ZAMAN KULLANMALISINIZI?


Web sitesi yapacaksanız, ürünlerin başlıkları, etiketleri ve hatta metatag leri bile buradan çıkacak sonuca göre planlanmalı. İlk başta 20.000 kelimelik bir havuz önce 2.000, sonra 200 ve en sonunda da 20 ana kelimeye indirgenmelidir. Bu ana 20 kelime sizin web sitenizin içerikleri, etiketleri ve sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınızın da içeriklerini oluşturma temelini oluşturmalıdır. Organik aramalarda hızla yükselmek için ilk adım budur. Aynı zamanda buradan çıkacak sonuçlarla reklamlarınızı organize ederk boşa giden tıklama bedellerinin de önüne geçmiş olursunuz. Yani Google Öğrenme Modu kullanmadığınızda aslında reklamlardan da beklenen performansı almanız biraz zor olmaktadır.

NE
KADAR SÜRER?


Google Öğrenme Modu ortalama 15 gün sürmektedir. Bu süreç zarfında değişik zaman dilimleri, lokasyon, dil kriterlerinde kelime havuzu oluşur. Sonrasında bu kelimelerden negatif olanlar çıkartılır ve gerçek kelime havuzu oluşturulur. Her sektöre, dile ve çalışma yapılacak bölgelere göre farklı çalışmalar yapılmalıdır. İngiltere'nin kültürü, arama kriterlerinin, İspanya'daki kişilerin kültürü, arama kriterlerinin farklı olması, hatta aynı ülke içerisindeki şehirlerde bile farklı aramalar gerçekleşmektedir. Google Öğrenme Modu ile ayrıca, ör: İtalya'da Çince konuşanlara yönelik çalışmalar da yapılabilir. Böylece bölgesel olarak dil kriterleri de baz alınarak hedef potansiyel müşteri kitlesine hareket edilebilir.

GOOGLE ÖĞRENME
MODU İSTER MİSİNİZ?