fbpx

- by umitbalcilar -
Markalar Neden Sosyal Medyada Yer Almalı ?

Markalar Neden Sosyal Medyada Yer Almalı ? markalarsosyalmedya6

Günümüzde gelişen teknoloji ve internet kullanımının artması ile hayatımıza yeni bir soluk, yeni bir kavram geldi o da “Sosyal Medya”. Artık yaşam şeklimiz, alışkanlıklarımız, eğlence, paylaşım ve iletişim anlayışımız tamamen değişti.

Her nesilden insanların global popülasyonu yüksek olan sosyal medya nedir peki?

Eskiye dönüp bakacak olursak, radyo televizyon ve internet, dergi veya gazete gibi sadece eski nesil iletişim araçlarıyla sınırlı kalıyorduk. Artık yaşantımız öyle bir boyuta geldi ki dünyada olup bitenden en fazla bir kaç saniye sonra hemen haberdar olabiliyoruz, hatta bununla yetinmeyip düşünce ve fikirlerimizi ortak mecralardan görse, yazı veya videolar aracılığı ile paylaşabiliyoruz, kitlelere hemen ulaşım sağlayabiliyoruz. İşte bizi tek bir çatı altında hemen saniyeler içerinden buluşturabilen fikir, görsel veya video paylaşmamızı sağlayan, durumumuzu nerede ve ne yaptığımızı etrafımızdakilerle paylaşmamızı sağlayan mecraya sosyal medya denmekte.

Sosyal medya iş dünyasına, kurumsal hayata nasıl bir etki sağlıyor?

İnsanların hayatına bu derece etkisi olan sosyal medyanın kurumsal hayata da büyük katkısı olması kaçınılmazdı. Bu gün şirketler rekabet ortamında kendi markalarının farkını ortaya koymak, hedefledikleri kitlelere en kolay ulaşımı sağlamak ve kendi reklamlarını en uygun şekilde vermek adına sosyal medyayı çok büyük bir güç olarak görüyorlar. Günümüzde neredeyse müşteriler bir marka ile tanıştıklarında güven kazanmak, daha iyi ve donanımlı bilgi almak için, “bu marka ne yapıyor?” sorusuna cevap almak için ilk kullandıkları adres şüphesiz ki sosyal medya platformları oluyor. Tüketicilerin, müşterilerin internet ve sosyal medya kullanımlarının artmasıyla bu mecrayı şirketler ve markalar açısından önemli bir pazarlama kanalı haline getirdiği bir gerçektir.  Bu nedenle markalar farklı stratejiler izleyerek sosyal medyada var olmaya gayret gösterirler ve güncel olan her şeyi takip ederek kendi sosyal medya sayfalarını aktif tutmayı hedefliyorlar.

Kısacası kurumsal markalar için sosyal medyanın önemini şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Belirlenen hedef kitlesine sosyal medya aracılığı ile ulaşılabilir,
  • Sosyal medya mecralarında var olmak diğer tanıtım araçlarına göre daha bütçelidir,
  • Hedef kitlenin nabzına daha kolay ulaşılabilir,
  • Marka hakkında konuşulanlara doğrudan ulaşım sağlanabilir,
  • Rakipleri inceleme şansına sahip olunur,
  • Hedef kitle ile doğrudan iletişime geçilebilir

Leave a comment