fbpx

- by umitbalcilar -
Markanız Hangi Sosyal Medya Mecralarında Yer Almalı?

Markanız Hangi Sosyal Medya Mecralarında Yer Almalı? vhmedya sosyal medya2

“Artık yaş aralığı fark etmeden, herkesin ortak kullanım noktası haline gelen sosyal mecralar sizlerin kurum veya markalarınızın doğru hedef kitlesine ulaşmasında en doğru adres haline geldi.”

Günümüzde sosyal medya, pazarlama alanının vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Pazarlama artık yerini tamamen dijital ortama bırakıyor, hal böyle olunca da dijital pazarlama gün geçtikçe sosyal medya alanlarında gücünü artırıyor. Markaların, müşteriler ile her an bağlantıda olması sağlamak, marka gücünü artırmak adına hedef kitleyi iyi belirleyip sadakatini artırmak önemli.

Kurumların sosyal medyada mecralarında izlediği yanlış stratejilerden biri ise bütün sosyal mecralarda var olup, en doğru mecralarda yanlış yol izlemek.

Bilinmesi gereken bir nokta var ise, doğru sosyal mecralarda doğru stratejiyi izlemek. Bu bilinç ile hareket edildiği zaman sosyal medya platformlarında verim almak mümkün olur.

Hangi sosyal medya mecralarında yer almanız gerektiğini nasıl belirleyeceksiniz?

İşte tam bu noktada firmanızın sosyal mecralarda kendini en verimli şekilde sürdürmesi adına birkaç soru sormanız gerekmektedir. Bu sorular ise genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

  1. Sosyal medyadaki amacımız nedir?
  2. Firmamız hangi pazar alanında hizmet veriyor?
  3. Hitap ettiğimiz hedef kitlesi nedir?
  4. Hedef kitlesine giden en doğru paylaşımlar nelerdir?

Facebook:

Hem B2C hem de B2C açısından oldukça verim sağlayan Facebook, günümüzde de aktiflik durumunu sürdürmekte. Birçok sektör tarafından tercih edilen Facebook, analizler neticesinde genel olarak 18-44 yaş aralığına sahiptir. Buradan yola çıkacak olursak, hedef kitleniz Facebook’ta daha geniş yelpazeye hitap etmektedir. Facebook paylaşım alanına bakıldığı zaman, içerik metni, video, fotoğraf ve gif, blog yazılarına rastlamak mümkün. Bununla beraber, geçtiğimiz günlerde Facebook firmalar için “fırsat özelliğini” ortaya koydu.

Twitter:

Ağırlıklı olarak B2C firmalar için ideal olan Twitter, bazen B2B’ler tarafından da tercih edilmekte. Platformda en fazla; haber, e-ticaret, perakende satış, turizm, moda, siyaset, finans ve gündem gibi konular yer almakta.

Linkedin:

Linkedin, çoğunlukla iş hayataına ilişkin paylaşımları ve network gücü hizmeti ile hayatımıza girdi. Platformda yer alan konulara göz atacak olursak; Bilim teknoloji, finans, pazarlama, eğitim, iş imkanı, iş hayatı ile stratejiler, kurum tanıtımları yer almakta. Bununla beraber Linkedin, 25-45 yaş ortalamasına sahip bir mecra.

Instagram:

Sosyal mecralar arasında en popüler ve günden güne en aktif kullanıcıya sahip olan İnstagram, B2C firmalar için en uygun platform haline geldi. Turizm, moda, sağlık, güzellik, yiyecek-içecek, e ticaret, fotoğraf, organizasyon ve İnfluencer’ların yer aldığı bir sosyal medya mecrası. Türkiye’de kullanım yaşı ise 18-34 yaş ortalamasına sahip. Bununla beraber, yeni özelliklerinden biri olan reklam verme hizmeti ile birçok firmanın yardımcı anahtarı durumunda.

Youtube:

2005’te kurulan ve daha sonra Google tarafından satın alınan Youtube, Google’dan sonra en çok gezilen mecra oldu. Platformda her gün milyarlarca saat farklı içerik izleniyor. İnsanlar ve kurumlar artık kendilerini yazı ve görsellerle sınırlamak istemedikleri için hedef kitlelerine videolar aracılığı ile ulaşıyor. İstatistiklere bakacak olursak, 16-24 yaş aralığının yüzde 72’si video izlerken, 25-34 yaş aralığında ise bu oran yüzde 63 şeklinde olmakta. B2C veya B2B fark etmeden, eğer işletmeniz sattığı ürün veya hizmetle ilgili video çalışmaları yapıyorsa sizler için en doğru adres Youtube.

Leave a comment